01:11 pühapäev, 05.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadRävala pst
  Rävala pst 12

Uue Poliitharidusmaja I järk (praegu osa õppe- ja kultuurikeskusest "Sakala" Rävala puiestee 12

EP 1982-85, arh. R. Karp, konstr. E. Kaarelson, sisekujundus K. Laanemaa ja A. Padar, vitraazh R. Prääts, valmis 1985. Projekti koostamisele eelnes EP sisemine konkurss, kus I koha ja lõpliku projekti koostamise õiguse sai R. Karp.
Poliitharidusmaja jätkab üldjoontes H. Armani kultuurikeskuse planeerimiskava (1948) reliseerimist. Koosneb I ehitusjärgus valminud saaliplokist ja piki Rävala puiesteed II ehitusjärguna püstitatavast õppekorpusest (selle algse projekti tegi R. Karp, lõpliku T. Kallas). Ette on nähtud ehitada konverentsisaali taha veel üks ühiskondlik hoone. Monumentaalne, kohalikku paearhitektuuri jätkavana helehalli dolomiitvoodriga, tumeda akna- ja ukseraamistusega ning helklevate polaroidklaaside ja nurgatorniga hoone arhitektuur johtub paljuski jõulisest traditsioonilisusest. Saaliploki põhiosa hõlmab 1200-kohaline rõdudega konverentsisaal. Vestibüülist tõuseb publik kahe laia esindustrepi kaudu konverentsisaali avarasse fuajeesse. Saali kõrval on peegelotstega puhvet. Ülakorrusel asub 300 kohaga auditoorium ja saalirõdude fuajee.
Sisekujunduses on lähtutud juugendi geomeetrilise suuna ja art déco dekoratiivsusest, eriti detailide (piirded, uksed, võred jm.) osas. Kasutatud on esinduslikke viimistlusmetrjale: vestibüüli sintel ja põrandal kirju teravamustriline sajaani marmor; kassettlagi tumedast puidust. Fuajees on heledad lakitud parkettpõrandad, laes kristall-lühtrid, piiretel stiilsed keravalgustid. Konverentsisaalis on tumepunased istmed ja põrandakate, punasest puidust spooniga kaetud seinad, tume kassettlagi, valged rõdupiirded ja läikiva valgevasega viimistletud uksed.
Lähtutud on voolava ruumi põhimõttest: fuajee seostub õhuruumi kaudu vestibüüliga, ülemine fuajee alumisega. Fuajeesid kaunistab värvikas vitraaź nurgatornis.

Juta Lutsar
Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993

 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee