12:12 pühapäev, 26.09.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadPühavaimu
  Pühavaimu 15

Elamu Pühavaimu t. 15

Tüüpiline ja hästisäilinud hiliskeskaegne väikeelamu 15/16. sajandist. Asend krundi serval on dikteerinud üldlahenduse: sissekäik, valgusavad, vintskap - kõik on õue poole suunatud idaseinas.
Majake on kahekorruseline, keldriga ja S-kividest pultkatusega. Fassaadi keskel on väike faasitud servadega raidkividest ümarkaarportaal, mille lävekiviks on kasutatud peremehemärkidega raidkivi. Portaali taga on väike paeplaatpõrandaga esik, selle tagaseinas sissekäigu vastas mantelkorsten; viimases on säilinud niśśe ja avausi, mille vahendusel soojendati läbi maja ulatuvaid eluruume I korrusel. II korrusel on korstnas lihasuitsustuskamber ja selle juures kahele kivikonsoolile toetatud ärklitaoline eend. Mõlemal korrusel on kaks ebakorrapärase põhiplaaniga eluruumi. I korruse ühes toas ja esikus on talalagi, seinad on krohvitud; korruseid ühendab kitsas paeastmetega keerdtrepp, mis algselt võis ulatuda ka keldrisse, kus on kaks võlvlaega ruumi ja eesruum nende vahel. Mõlema korruse põhjapoolsel eluruumil on kahejaoline, lõunapoolsetel (ilmselt magamisruumidel) üksik aken.
Maja ühepereelamu funktsioonile osutab mantelkorstna ehitusviis (köök vaid I korrusel) ja võlvitud laega dansker II korruse eluruumi kagunurgas, mis fassaadil toetus kahele kivikonsoolile (hävinud). Esimese korruse esikusse on hiljem ehitatud puust vaheseina uksel on baroksed oinasarv-sepishinged.

Marta Männisalu
Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993

 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee