13:28 pühapäev, 26.09.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadPühavaimu
  Pühavaimu 6 (Endine Püha Vaimu seek)

Endine Püha Vaimu seek (hospitalis sancti spiritus, zeeckhus) Pühavaimu tänav 6

Kõikjal Euroopas levinud samanimeliste seekide eeskujul tekkinud keskaegne hoolekandeasutus kodutute haigete majutamiseks.
Pikifassaadiga tänavat ääristav paekivihoone on trapetsilähedase põhiplaaniga, kahekoruseline, kelpkatusega. Selle lõunaseina lääneotsaga liitub väike kahekorruseline väravahoone, mille kangialune ühendas kunagise seegiansambli kahte sisehoovi.
Talalaega sillatud läbipääsu raamistav ümarkaarne kaksikmõikaga raidportaal läänefassaadil on üks kaunimaid Tallinna väravaportaale. Klassitsistliku välisukse (19. saj. I p.) ja kujult ning kujunduselt muudetud aknaavadega peahoone fassaadidel kindlaid stiilitunnuseid ei ole.
Siseplaneeringult on mõlemad korrused põhijoonentes sarnased: osaliselt võlvitud, reeglipäratuma plaanilahendusega läänepoolne trepikojaga ruumideplokk külgneb idas kahte väiksemat ja kahte piklikku saalitaolist ruumi sisaldava hooneosaga. Keldrid on täis aetud.

Pühavaimu kirikuga ühtsesse ansamblisse kuulunud ja usutavasti juba 13. sajandil rajatud seeki on dokumentides mainitud 1334. a. Selle ehituslugu on uurimata ja nüüdseks enamasti lammutatud ehitiste arv ning paiknemine teadmata.
Ansambli üheks suurimaks hooneks olnud, kahest erinevast järgust koosnev Pühavaimu t. 6 läänepoolne vanim osa püstitati algsel kujul 1341-50. Krunt selleks omandati juba 1338. a. 1389. a. paiku täiendati hoonet idapoolse juurdeehitisega. Väike väravahoone pärineb arvatavsti 15. sajandist. Hoolealuste majutamiseks kasutatud teistest ehitistest on teada nn. Zundi maja (1400-16; Zunden hus) ja II korrusel eluruume sisaldanud seegi saun (1402-46; zeken stoven).
16. sajandil rajati Pühavaimu t. 6 hoonesse tütarlaste kool. Seeki on viimati mainitud 1620. a. Koolimaja ulatuslikku ümberehitust 1639-41 tähistab karüatiidide ja taimornamentidega kaunistatud polükroomne raidtahvel (kiviraidur D. Passer) hoone lääneseinal. Väravahoone II korruse talalagedele 18. sajandil tehtud hilisbaroki- ja rokokoomotiividega maalingud ei olnud 1955. a. remondi käigus enam taastatavad.

Rasmus Kangropool

Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993

 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee