10:33 neljapäev, 24.09.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadPärnu mnt
  Pärnu mnt 67

Elamu Pärnu maantee 67

Arhitektid A. Budõr, N. Vassiljev, 1909-10. Kompaktse mahulise ülesehitusega stiilne juugendvilla, silmapaistvamaid juugendehitisi Eestis. Kuulus L. Lutherile, nõukogude ajal lastepolikliinik, alates 1982. a. Tallinna perekonnaseisuosakond.
Kolmekorruseline kivimaja avaral krundil, hoovi pool kahekorruseline kivist abihoone. Mahuliseks aktsendiks on juugendvilladele iseloomulik kumarast nurgast kasvav kellukja kupli ja stiliseeritud poolsammastega ümartorn. Esifassaade ilmestavad lainjad frontoonid liseenide ja diskreetse ornamendiga. Põhjamaisele rahvusromantikale on iseloomulik siledate krohv- ja klaaspindade kontrasteeruv kivirustika (esifassaadidel hall graniit, tagapool paas).
Põhiplaan on juugendile iseloomulikult detailideni läbi mõeldud. Keskel on avar trepikojahall, mille ümber koonduvad ülejäänud ruumid - esik, kabinet (nüüd garderoob), salong (vestibüül), talveaed ja söögituba (ametiruumid), ülakorrusel laste- ja magamistoad (tseremoonia jm. ruumid). Hoone hoovipoolsesse ossa jäi omaette trepikojaga köögikompleks (nüüd ametiruumid). Maja esikülge ümbritses skulptuuridega terrass, kuhu pääses nii salongist (nüüd peasissepääs) kui ka söögitoast, ning looklevate jalutusteede ja vestluspaviljonidega park.
Uuele funktsioonile kohandamisel (arh. A. Raid) ehitati välja katuse- ja keldrikorrus (tseremooniaruumid ja baar).
Praeguses sisekujunduses (L. Zaporoźets, S. Uusbek) väärivad märkimist vestibüüli freskod (E. Jänes), vitraazhid (D. Hoffmann), valgustid (M. Hääl).

Karin Hallas
Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993

 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee