11:14 neljapäev, 24.09.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadPärnu mnt
  Pärnu mnt 45 (Kino Kosmos)

Kino "Kosmos" Pärnu mnt. 45

EP 1962, arh. I. Laasi, 1000 istekohta, valmis 1964. a. Sõjajärgsele uusklassitsismile järgnenud modernistliku arhitektuuri erksaim näide. Aastaid Eesti ainus laiformaatekraaniga kino. Paikneb elava liiklusega kohas.
Hoone üldkuju määrab lai saal. Ühekorruseline, saali laiusele vastava fuajeega liitub vahetult ja kaarjalt kassavestibüül, peasissepääs on Tõnismäe pool. Linna suurimale kinole sobivalt esinduslik, kujunduslikult vastanduvate hooneosadega. Saaliosa tumma tellistest puhasvuukotsaseina liigendavad püstvaod; sellega on kontrastis aknaseinaga horisontaalne ooteruumi- ja kassavestibüüliosa. Hoone esikülje rõhtvöö lõpetab sissekäigu kohal suure väljaastega ja hoogsalt kaarjas varikatus, mida kannavad raudbetoonkonsoolid. Vaatesaal on astmeliselt tõusvate kaarjate ridade ja kumera tagaseinaga.
Interjööre uuendati 1987. a. (sisearh. L. Lõhmus). Saali tehti sakiline alumiiniumist ripplagi, asendati istmed, seinte puitliistpaneelid värviti. Vestibüüli ja ooteruumi jaotab nüüd klaasvahesein.
Kino lähima ümbruse reljeefi arvestav kujundus tõstab esile ja täiendab hoone arhitektuuri. Ehitise lõunakülge ja ooteruumi ümbritsev terrass ühineb sissepääsuesise väljakuga. Terrassi ja Pärnu maantee vahel on muruga haljasala kolme suure vaagnakujulise purskkaevu ja hõbekuuskedega.

Oleg Kotshenosvki

Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993

 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee