12:32 neljapäev, 24.09.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadPärnu mnt
  Pärnu mnt 5 (Draamateater)

Draamateater Pärnu mnt. 5

Põhjamaise rahvusromantismi stiilis teatrihoone, endine Tallinna Saksa teater, ehitatud 1906. a. rahvusvahelise konkursi võitnud N. Vassiljevi ja A. Bubõri projekti järgi 1909-10.

Kujunevas linnatsentrumis väljapaistvale kohale püstitatud hoone kõik fassaadid on väljendusrikkalt plastilised. Aktiivne liigendus demonstreerib juugendi "seest väljapoole" projekteerimise põhiprintsiipi. Eenduvaid trepikodasid katavad sujuvavormilised kiivrid. Hoonele annab monumentaalse üldilme paerustika, millega kontrasteeruvad siledad krohvipinnad ja kitsad tihedaruudulised aknaribad. Sujuvavormilisi frontoone ääristab diskreetne ornament, esifassaadi kolmikakna kompositsiooni täiendavad figuraalreljeefid (skulptor A. Volz, temalt ka fuajee reljeefid). Frontoonil baroksetes vormides Tallinna vapp.
Ruumid paiknevad ümber 640-kohalise (praegu 530) hoburauakujulise rõduga teatrisaali, vestibüül ja fuajee on Pärnu maantee poolses otsas. Garderoobid olid algselt jalutuskoridoride külgedel, kahekorruselisse eendotsa oli kavandatud restoran. Kahel pool lava on garderoobid (algselt 24 näitlejale). Lava taga on lao- ja lavatööruumid, ülakorrusel dekoratsioonide saal. Teatrisaali lagi oli kumer ja kaunistatud stiliseeritud ornamendiga, mööbli kavandas A. Bubõr.
1955. a. tehti väikesi juurdeehitusi, mis sujuvalt lülituvad hoone üldmahtu.
1967. a. avati 130-kohaline väike saal pööningukorrusel.
1983. a. lõpetatud kapitaalremondi käigus taastati juugendstiilis interjöörid. Tervikliku sisekujunduse (mööbel, lühtrid, vitraazuksed keldrikorruse baaris, tekstiilid) projekteerisid S. Uusbek ja H. Eensalu. Täiustati ka teatri tehnoseadmeid (uus lavavalgustussüsteem).

Karin Hallas
Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993

 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee