01:58 kolmapäev, 08.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadPikk
  Pikk 55

Elamu Pikk t. 55

Elamu Pikk t. 55 koosneb kahest eraldi majast. Neist silmapaistvaim on põhjapoolne - kolmekorruseline, keldriga, kõrge kelpkatusega.
15 / 16. sajandi vahetuse hilisgooti arhitektuurist on fassaadil säilinud vaid kolmeastmeline palendiprofiiliga teravkaarne raidportaal ja puitkonstruktsioonide varjus diele raidraamistuses aknad.
Fassaadi praegune ilme pärineb aastast 1912 (ins.-arh. V. Lemm), välisuks 18. sajandist.
Akende asetuses on tajutav peahoone ja võlvitud kangialusega väravahoone liitmine. Lõunapoolsel kolmekorruselisel, keldri- ja katusekorrusega hoonel on poolkelpkatus. Fassaadi lihtsate krohvraamistustega avade paigutus ja barokne välisuks pärinevad 18. sajandi ümberehitusest.
Põhiplaanis on jälgitavad kaks keskaegset diele-dornse tüüpi elamut. Mantelkorsten-köök ja kerishüpokaust oli kummaski hoones põhjaseina kõrval. Arvatavasti aidast elamuks ehitatud lõuna-hoone oli algselt naaberhoone diele-pikkuneja kiilutaoline plaan jaotus suhteliselt väikesteks ruumideks.
Interjööris on 18. - 20. sajandi kujundusdetailid. Eeskoja seina on müüritud gooti varvistik, dornse siseportaali silluseks on raidreljeef (vapikilpidega ja daatumiga 1560). Põhjahoone avar diele on säilinud algsele lähedases ruumimahus. Paraadne trepp ehitati 1911. a. Roosikujutisega raidreljeef lõuna-seinas kuulus varem etiku või piscinanishi kostruktsiooni. Ümberehitustest vähem puudutatud keldrites leidub vanu konstruktsioone ning stiilseid detaile: palk- ja võlvlagesid, raidkivist aknaid, treppe, konsoole, siseuksi ja sepiseid.

Teddy Böckler
Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993


 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee