00:50 pühapäev, 05.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadPikk
  Pikk 46

Elamu Pikk t. 46
Algse plaanilahendusega hilisgooti elamu. Ehitatud arvatavasti 15. sajandil kaheruumilisena: tänava pool kõrge talalae ja mantelkorstnaga diele, selle taga kerishüpokaustiga köetav dornse. II ja III korrusel asusid laoruumid. Olevimäe nõlval asuva hoone hoov oli keldrikorrusega ühel tasandil.
Olulisi ümberehitusi tehti 18. - 19. sajandil: hoov ehitati osaliselt täis, vahelaed asendati ja nende kõrgusi muudeti, II - III korruse laoruumid tehti eluruumideks, fassaad sai klassitsistliku ilme. 19. sajandi lõpus ühendati elamu naaberhoonega (Pikk t. 44). 1906. a. hoone põles, pärast seda taastati. 1979. a. oli majas järjekordne tulekahju.

Praegu on see kolmekorruseline keldri ja kelpkatusega kivihoone. Endises eluruumis I korrusel on säilinud maalingutega talalagi (18. sajand) ja kaks faasitud raidkividest siseportaali. Keldris on paeplaatidega palktalalagi. Endises dieles on siledatest kantkividest mantelkorsten ümmarguse tugisambaga, kaubakorrusel konsoolidega seinanishid, siin-seal üksikuid irdraidkive (osa neist maalingutega, kaks peremärgiga).

Aleksandr Pantelejev
Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee