08:22 neljapäev, 02.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadPikk
  Pikk 33

Elamu Pikk t. 33

Elamu Pikk t. 33 on jälgitav alates 1422. a.
Tüüpilise hilisgooti viilfassaadiga elamule anti klassitsistlik lahendus 1826. a. (arh. J. Bantelmann; allkorruse avasid suurendati 1913. a.). Allosa kujundati rustikaga ning ukseava krooniti lõvipealise lukukiviga, II korruse aknad said akantuskonsoolidele toetatud pealmiku ning fassaad lõpetati rikkalikult kujundatud laia kolmnurkfrontooniga. Frontooni ja peakorruse akende all on tiheda ornamentikaga dekoratiivfriis. Peauks on neoklassitsistlik (19. sajandi teine pool). Hoovi poole alles jäetud viilfassaadil on kinnimüüritud vanu luugiavasid, vintsi poo, dekoratiivseid müüriankruid, sepishingu, renessanssdekooriga raidkivi.
Põhiplaanis on leotav hiliskeskaegne kaheruumiline jaotus (dielesse on 19. sajandil ehitatud vaheseinu, trepp jm.) koos aidajaotusega selle kõrval (ürikuis 16. sajandil). Ristvõlvidega keldriruume ühendas ülakorrusega kaheks hargnev müüritrepp, mis eeskojas on suletud raidkiviplaadiga, millel aastaarv 1658, initsiaalid TH ja AD ning tekst HAUS UND GUTER ERBEN DIE ELTERN ABER EIN VERNVKOMD... (valdajaga mitte seostatav). Säilib varvistikmaneeris polükroomia jälgedega siseportaal (15. - 16. sajand) ja keldrisse viiv teravkaarportaal.

Hooneansamblis on eripärane kahekorruseline keldriga väikeelamu (15. sajandi algusest) korrustevahelise müüritrepiga. Selle fassaadil on rohkesti raidkividetaile (portaal, arkaadikaar, ristlillikukujuline valgusava jne.). Sellega külgneval laieneval hooneosal on puhtast paekivist faasitud nurgad, raidraamistuses aknad, konsooldansker jm. Elamuks ehitatud müüris on dekoratiivne etikukivi.

Marta Männisalu
Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee