00:28 pühapäev, 05.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadPikk
  Pikk 24 (Oleviste gildi hoone)

Oleviste gildi hoone Pikk t. 24 / Pühavaimu t. 9

Käsitöölistest liikmeskonnaga keskaegse kutseorganisatsiooni koosolekuhoone; üks kahest Eestis säilinuist.

1341. a. esmakordselt mainitud ja 1369. a. selle nüüdsel asupaigal lokaliseeritav Oleviste gildi kinnisvara (strupa fraternitates sancti Olavi) paiknes märkimisväärselt suurel, oma varasemal kujul läbi Pika ja Pühavaimu kvartali ulatunud ning mitmeid erineva otstarbega hooneid sisaldanud krundil. Andmed nende tekkest ja vanemast ehitusloost on lünklikud. Hoonetekompleksi kuulusid gildisaali ja eeskojana kaks kõrvutiasuvat maja Pikal tänaval, aidad Pühavaimu tänava joonel ja nende vahele jäänud siseõued ja teised ehitised. Korduvate ümberehituste ja Pühavaimu tänava poolt hiljemalt juba 15. sajandil tehtud esimeste äralõigete tõttu ei ole kujult keeruka hoonekompleksi omaegne plaanilahendus enam määratav.

Varasema väiksema gildimaja baasil umbes aastatel 1419-24 rekonstrueeritud uus peahoone oli põhiplaanilt trapetsikujuline, kogu ulatuses keldriga ja kõrge viilkatusega ühekorruseline paekivist ehitis. Sellest on algses mahus säilinud suur kuue võlviga gildisaal (sisemõõtmed 17,6 x 10,8 m), mis hõlmas kogu esimese korruse. Tallinna hilisgooti ühiskondlikele hoonetele iseloomulikult kahelööviliseks jaotatud saali ehituskunstilises ilmes on määravateks kuuetahulised talumikonsoolidega piilarid ja lihtsad geomeetriliste vormidega vööndkaared ning seinakonsoolid. Erinevalt varasemast ehituspraktikast kaeti saal kitsaste paarismõikaliste roiete ja roosimotiiviliste päiskividega kujundatud tähtvõlvidega, mis Kesk-Euroopa eeskujudel Tallinna kandunult siin nüüd levima hakkasid. Hilisema lisandina püstitati saali 17. sajandil mainitud puittrepiga siserõdu. Massiivstele neljatahulistele piilaritele toetuvate servjoonvõlvidega keldritesse laskus otse Pikalt tänavalt kaks nüüdseks likvideeritud pääsu. Kõrget katusealust kasutati laokorrusena. Kaubaluugi ja viie teravkaarse petikniśiga kaunistatud võimas fassaadiviil lammutati 19. sajandil. Väljapääsu sellest hoonest tänavale ja õue ei olnud ning sisenemiseks vajalik eeskoda koos teiste abiruumidega asus saaliga põhjaküljel liituvas kõrvalhoones, mille teravnurkset viilu kaunistab veel praegugi gildi nimipühaku Püha Olavi madalreljeefse figuuriga piklik raidtahvel (16. sajandi II pool ?). Keskel paiknenud portaali, mille kohalt kõrgunud kaubaluukide ja neid sümmeetriliselt ümbritsenud tillukeste valgusavadega fassaadisein oli iseloomulik Tallinna hilisgooti arhitektuurile. Säilinud ehitusjälgede järgi otsustades oli ka Pühavaimu tänava poolsel kangialusega aidahoonel, mis 1664. a. põhjalikult ümber ehitati, põhimõtteliselt samasugune fassaad. 1674. a. uuendati gildisaali raidraamistuses aknad ja remonditi Pühavaimu tänava äärseid ehitisi. 1679. a. puhkenud tulekahjus said hooned tugevasti kannatada.
Pärast gildi likvideerimist 1699. a. läksid pooliti varemeis ja osalt katuseta jäänud ehitised 1704. a. eravaldusse. Endise eeskoja ja gildisaali kohandamist aidaks tähistavad kaks tookordsete omanike raidkivist perekonnavappi eeskoja fassaadiseinal aastast 1749.
Saanud 1783. a. Pühavaimu tänava äärse aidahoone osaliseks ja 1881. a. täielikuks omanikuks, oli Mustpeade vennaskond juba 1806. a. ostnud ära ka endise eeskoja. Viimasena langes Oleviste gildi omaaegsetest ehitistest 1919. a. nende valdusse seni kaupluse- ja laoruumidena kasutatud ning avariiohtlikuks muutunud võlvidega suur gildisaal, mis seejärel juba kõik Pikk t. 26 ühendatult esinduslikeks klubiruumideks kohandati.

Rasmus Kangropool

Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993

 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee