16:40 kolmapäev, 08.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadPikk
  Pikk 19

Elamu Pikk t. 19

Tallinna stiilsemaid varaklassitsistlikke elamuid. Ehitati 18. sajandi lõpuaastatel tõenäoliselt A. Fr. v. Dellingshauseni tellimusel suure ja väikese keskaegse elamu asemele.

Kolmekorruseline kivist ehitis on kuubitaolise üldkujuga. Fassaadi tihe, varaklassitsismile tüüpiline dekoor (segmentkaar- ja kolmnurkpealmikud akende kohal toetatuna dekoratiivsetele konsoolikestele; festoonid, nurgalaiendite ja tilgutimotiividega krohvraamistus jm.) on sarnane Lai t. 45 kujundusega; konsoolikeste, rosettide, triglüüfide ja pärjakestega kujundatud peakarniisilt kerkib kõrge astmikfrontoon, kaunistatud lehvivate lintide ja pärgadega. Fassaadi stiilset terviklikkust rikub suur vitriinaken (1925-30) rustika ja ümarpetikutega liigendatud allkorrusel, ukse ebasümmeetriline paiknemine ja üldlahendusega ebakõlas olevad uued uksed.

Ruudulähedase põhiplaaniga maja ruumide asetus on lihtne ja lähtub keldris kapitaalseintega määratud kuuest ruumist igal korrusel, välja arvatud peakorrus, kus kahest ruumist moodustub saal. Peakorruse interjöör on rikkaliku kujundusega, eksterjööriga samas laadis. Tihedate hammasfriiside ja profileeringuga raamistatud peegellaed õrna girlanddekoori ja rosettidega. Säilinud on algseid uksi koos sulustega. Hilisemad kujundusdetailid - ampiirstiilis valge marmorkamin, klassitsistlikud kahhelahjud, peeglid, laelühtrid, mustrilised parkettpõrandad kolmes erinevas värvikompositsioonis on kooskõlas algse kujundusega. Ruumijaotuse pidulikkust vähendab keskse vestibüüli muutmine ametiruumideks ja uus trepikoda malmvõrega trepiga (19. sajandi teine pool).
1920.-30.-ndatel aastatel kasutas maja NSV Liidu saatkond.

Marta Männisalu
Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993

 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee