16:50 kolmapäev, 08.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadPikk
  Pikk 7

Elamu Pikk t. 7

Hõlmab kinnistu piires kahte tänavaäärset hoonet ja hoovis nelja väikest abihoonet. Krundil oli 14. sajandi esimesest poolest pärinev väike ühe ruumiga kivimaja. Tänavapoolne osa ehitati arvatavasti 15. sajandi keskpaiku, fassaadis hilisgooti portaal ja dieleaknad.
Vanim teade suure ja väikese elamu kohta pärineb aastast 1476. Sada aastat hiljem oli elamu juures ka saun ja kaks kambrit hoovivärava peal. 1820. a. ümberehitus muutis hoone fassaade, kuid loetavaks jäi kahe elamu ja väravapealsete kambrite avade iseloomulik rütm. Vanemast hoonest on säilinud kangialuse paekivist kaarportaal ja tekstivööga ümbritsetud sõõrpetik peaukse kohal (anal. raekojas).
1976. a. puhkes hoones tulekahju. Kannatada sai eeskoja unikaalne nikerdustega kaunistatud barokktrepp. Seejärel tehti hoones kapitaalremont. "Kommunaalprojekt" (arh. E. Toomik) projekteeris hoonekompleksi oma tööruumideks, muutes algset ruumijaotust.
Oluline restaureerimisprojekt (arh. Karin Lüüs, kunstiajaloolane S. Lindmaa) valmis tööde käigus. Eeskoja algne ruumimaht taastati. Fassaad sai I korrusel tagasi esindusliku raidportaali ja suured raidpiitadega aknad.
Elamu rikkast barokkstiilis sisekujundusest on säilinud talalae rekonstrueeritud ornamendimaalingud II korrusel ja maalingute originaalfragmendid eeskoja laetaladel.
Peahoonega läänes liituva väikese maja I korruse kaupluseruumis avati ja konserveeriti palklae suurejooneline plafoonmaal.

Teddy Böckler
Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993

 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee