19:08 laupäev, 04.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadOleviste
  Oleviste 1

Oleviste t. 1 majas on tõenäoliselt juba 15. sajandil olnud Tallinna ühe vanima kooli asukoht.

On teada, et Tallinna all-linnas on olnud kool juba 15. sajandi algupoolel. 1428. a. andis paavst Martin V Tallinna raele õiguse kooli pidamiseks Oleviste kiriku juures.
Usureformatsiooni järel töötas alates 1550. aastast Vene tänavas, tõenäoliselt dominiiklaste kloostri asukohas, "mittesakslastele" avatud kiriku naabruses, linnakool (triviaal- ehk ladina kool). Sellel koolil olnud kolm klassi ja kolm õpetajat. Koolis on õppinud ka eestlasi. Esimesi kindlaid jälgi eestlastele määratud kooliõpetusest Pühavaimu koguduse koolis leiame Georg Mülleri kirjapandud jutlustest 16. sajandist. Kogudusele, kes laulvat "Üpris Petzikesti ninck hullust", seab Müller eekujuks "Schole Poisid".

Tähelepanuväärseks sündmuseks oli 1631. a. Tallinna esimese gümnaasiumi asutamine. Selle asukohaks said endise tsistertslaste ordu Püha Mihkli nunnakloostri juurde kuulunud ruumid. Kool on eri aegadel kandnud eri nimesid, kuid on keskkoolina olnud pidevalt tegev üle 370 aasta.
Sellest koolist on välja kasvanud teisigi koole ja haridusorganisatsioone. Näiteks asutati siin 1919. a. Tallinna Kolledź (õhtukeskkool täiskasvanutele) ja Rahvaülikooli Selts, mis hakkas esimesena Tallinnas süstemaatiliselt korraldama populaarteaduslikke loenguid. Samas hoonetekompleksis (Kooli t. 4 ) töötas Tallinna Esimene Algkool (nn. Wietingi kool), kus on õppinud Eduard Vilde.
Õppejõud, matemaatikaprofessor Gebhard Himsel (1693-76) ja Heinrich Julius Woltemate (1651-96) tegelesid astronoomiaga ning Tallinna kindlustuste (bastionide) projekteerimise ja väljaehitamisega. Aastatel 1730-33 tegutses Tallinna gümnaasiumi matemaatikaprofessorina Johann Georg Heinsius, kes on maetud Niguliste kirikusse.

Laane, K. Tallinna kultuuriloo radadel. Tln., 1974
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee