04:40 kolmapäev, 17.07.2019
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadLai
  Lai 34

Elamu Lai t. 34

Ilmekas klassitsistlik hoone, ehit. 1809-11, ilmselt krundi valdaja abikaasa L. V. Spafarjevi tellimusel, arh. C. L. Engel. Rajati algselt Pikalt Laiale tänavale ulatunud krundi tagaosas olnud kahe keskaegse ehitise - väikese elamu ja aida (17. sajandi keskel elamuks ümber ehitatud) ning nurgapealse vaba platsi kohale.

Kahekorruseline keldriga kivielamul on vähe-eenduv keskrisaliit kolmnurkviilse frontoonkorrusega. Lihtsa, peaaegu puritaanliku fassaadi horisontaalsust toonitavad allkorruse rustika ja simsid. Peakarniisi ja kolmnurkfrontooni profileeringus domineerib hammasfriis. Fassaadi ülesehituse range lihtsus avaldub ka autori teistes töödes, eriti Helsinki sõjaväehaigla arhitektuuris (1826). Algselt oli risaliidil suur sepisvõrega rõdu neljal konsoolil ja külguksed fassaadi nurkadel. Algne peaaegu identne sümmeetriline plaanilahendus mõlemal korrusel on hiljem muutunud.
Interjööri kujunduses on säilinud lihtne stukkdekoor (lühtrirosettidega peegellaed). Avar vestibüül hõlmas algselt nähtavasti kogu keskrisaliiditaguse ruumi. Praegune malmbalustritega kivitrepp 19. sajandi teisest poolest.
Valdavalt silinder-, osalt ristvõlvidega keldrikorrus on tugevasti ümber kujundatud (osa keldrist muudeti 1896. a. korteriks, arh. R. v. Engelhardt), säilitab aga mõningaid keskaegseid konstruktsioone ja raiddetaile.

Kõrvalhooned elamu taga, mis on rajatud peahoonega samal ajal (19. saj. algul), moodustavad kompaktse klassitsistliku ansambli, kus tiibhoone ehitusaegsete interjöörielementide (talalaed, vaskkäepidemed jm.) kõrval esineb ka vanemaid (oinasarvhing 18. saj.).

Marta Männisalu

Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee