19:18 laupäev, 04.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadKloostrimetsa tee
  Kloostrimetsa 36 (Metsakalmistu kabel)

Metsakalmistu kabel Kloostrimetsa tee 36

Arh. H. Johanson, proj. 1935, valmis 1936. Paefunktsionalismi näide. Koosneb kuupjast telkkatusega ärasaatmissaalist ja madalamast haritorniga eeshoonest, kus asuvad surnukamber ja õpetajatuba. Klomppaest hoones on funktsionalismi püütud sünteesida kristliku sakraalarhitektuuri tavadega. Apsiidi kohal 1930.-ndatele aastatele tüüpiline ümarärkel, perspektiivportaali kohal ümaraken. Sümmeetrilise hoone külgedel on kõrgel ümaraknad, mis koos ärkliga annavad saalile ainulaadse valgustuse. Tähtlaudisega laest ripub lühter, pingiotsad baroksed. Välisseinas paetahvel sümboolse alfa ja oomega kujutisega.

Mart Kalm
Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993 
  Kloostrimetsa tee 58 (Teletorn)

Teletorn Kloostrimetsa tee 58

NSV Liidu Sideministeeriumi PI 1972 jj. , arhitekt D. Bassiladze, konstr. J. Sinis, valmis 1980. a. Kõrgus lipuvarda tipuni 314 m, sellest raudbetoonosa 190 m. Eesti kõrgeim ehitis.
Torni keskosas, 21. korrusel paikneb klaasitud vaateplatvorm 50-kohalise kohvibaariga. Alumises, maapealses osas on lisaks seadmetele ka personali töö- ja puhkeruumid. Torni tüveossa on mahutatud tehnoseadmed ja tööruumid ning ilmajaama vaatluspunkt. Tornis, kaasa arvatud maapealne kolme- ja ülemine neljakorruseline ringehitis, on kokku 23 korrust, mida teenindavad kaks lifti, kolmas teenindab antenniosa. Torni tüves markeerivad korruseid ümmargused aknaavad. Külastajate ja personali sissepääs ja liikumine on tornis eraldatud. Külastajad suunduvad fuajeesse, kust kiirlift tõstab nad 45 sekundiga 165 m kõrgusele vaateplatvormile. Fuajee, kus laiub D. Hoffmanni värvikas vitraazh, ja kohvibaari on kujundanud sisearhitekt A. Õun. Teletorni raudbetoontüvi on 140 m kõrguseni kooniline, ülalpool silindriline, ta betooniti eelpingestuseta liugraketise abil, kasutades põlevkivituhktsementi. Torni ülaosa ja ülemine ringehitis on terasest. Pälvis 1980. a. NSVL Ministrite Nõukogu preemia.

Juta Lutsar

Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993

 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee