17:58 laupäev, 04.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadKiriku plats
  Kiriku plats 1 (Rüütelkonna hoone)

Rüütelkonna hoone Kiriku plats 1 / Kohtu t. 1 /Toomrüütli t. 2

Kinnistu kuulus rüütelkonnale alates 1652. a. Sellel asunud hooned põlesid nagu endine rüütelkonna hoonegi (Rahukohtu 3) 1684. a. hiigeltulekahjus. Uus massiivne barokkstiilis kivihoone ehitati Kohtu tänava äärde hiljemalt 18. sajandi esimesel poolel. Aastatel 1846-48 püstitati juurdeehitus Kiriku platsi äärde.

Hoone vanem osa on kahekorruseline, keldriga ja murdkelpkatusega. Fassaadi liigendavad kogu ulatuses pilastrid ja seina lõpetab profileeringuga katusekarniis. Tsentraalne sissepääs on likvideeritud. Esindusruumid asusid teisel korrusel; nende planeering on hävinud.

Uus neorenessanss-stiilis juurdeehitis on kahekorruseline, keldriga, lameda katusega. Sissepääsu muudavad pidulikuks tsentraalne välistrepp ja pandused. Raskepärane konsoolrõdu rõhutab hoone keskosa ja moodustab portaalile varikatuse. Seinu liigendavad krohvrustika ja renessanss-akende laiad ehisraamistused, ümardatud nurkadega fassaadi lõpetab raskepärane konsoolkarniis, millele toetub madal atika. Paraadruumid asuvad teisel korrusel. Nende sisekujundus on ulatuslikult säilinud ja osaliselt restaureeritud. 1835. aastast pärineb arh. Chr. A. Gableri koostatud juurdeehitise projekt, milles leiduv esimese korruse plaan vastab praeguse hoone esimesele korrusele, fassaad aga erineb täielikult.

Sulev Mäeväli

Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993

 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee