04:30 teisipäev, 04.10.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadJuhkentali
  Juhkentali 58 (Haigla)

Haigla Juhkentali t. 58

Admiraliteedi hospidal asutati praeguse Tallinna vabariikliku haigla kohale 1715. a. seoses linna kujunemisega oluliseks mereväebaasiks. 1772. a. viidi üle uutesse puithoonetesse Juhkentali.
Algne, esifassaadi 4-sambalise portikusega kujundatud ühekorruseline peahoone püsis kuni aastani 1923, selle asemele ehitati aastatel 1923-25 arh. A. Vladovski projekti järgi uus haiglahoone.
Nagu mitmed teisedki A. Vladovski tööd on seegi lahendatud väheste järeljuugendlike elementidega neoklassitsistlikuks laadis, olles vastava stiilisuuna suurejoonelisemaid ehitisi Eestis. Hoone on suur (loodepoolses osas kolm, kirdepoolses kaks põhikorrust, lisaks sokli- ja mansardkorrus) ja kujunduselt pompöösne: esifassaadi ilmestavad kõrge voluutfrontooniga kaheksasambaline portikus ning kumerduva atikaga külgrisaliidid. Allkorrus on rusteeritud, ülemised korrused pilastritega liigendatud. Dekoor on rikkalik: profileeritud karniisid, girlandidega ehitud samba- ja pilastrikapiteelid, dekoratiivsed medaljonid jne. Tagakülg on lakoonilisem, koosneb kolmest tiibehitisest, mistõttu hoone põhiplaan on E-kujuline.
Siseplaneeringu keskmeks on läbi kolme korruse ulatuv pidulik trepikoda, ülejäänud hooneosad on lahendatud peamiselt koridor-süsteemis. Algselt oli 180 palatikohta, kaks operatsioonisaali, mitmeid erikabinette; mansardkorrusel ka personali korterid.
Haiglahoonet ümbritseb regulaarne park, milles on säilinud hulk peamiselt 19. sajandist pärinevaid kõrvalhooneid (köök, apteek, pesuköök jne.)

Heino Gustavson, Lea Hein

Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee