18:25 laupäev, 04.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadHobusepea
  Hobusepea 12

Elamu Hobusepea t. 12

Väike viilfassaadiga ja diele-dornse ruumijaotusega kolmekorruseline elamu, ainus keskaegsete elementidega kaupmeheelamu sellel tänaval. Tallinna elamutele tüüpilisel kitsal ja kõrgel tänavafassadil on ümber ehitamata vaid veidi madaldatud viilupetik, raidpiirdes kaubaluuk ja tõstepoom. Kolme korruse aknad ja iluvõrega uks on 19. sajandi ümberehitusest.

Viiluvälja kolmikkaarega petikniśi kuju viitab Pirita kloostri (1436) eeskujule. Selgesti leotav ruumijaotus on eripärane: kitsastest ehitusvõimalustest tingitult on diele ja dornse peaaegu ühesuurused.

Sisearhitektuuris on ümberehitustest varjatud hulk ajaloolisi konstruktsioone. Keldris on säilinud kapitaalseintega ruumistik, trepid ja hüpokaustahjuga kütmisruum. Talalagedega ruumides leidub vanu avasid, niśśe ja ehitusdetaile. I korrusel hävis diele ruumimaht 18. sajandil juuedeehitatud vaheseinte ja muudetud vahelagede tõttu. Rohkem keskaegseid ehitusosi on säilinud dornses: profileeritud raidpiitade, kesksamba ja töödeldud palendiplaatidega paarisaken idaseinas, alkoov ja servaprofiilidega palkidest talalagi. Diele laudbalustraadiga trepp 18. sajandist on hea tisleritöö näide. Majas on korterid.


Teddy Böckler

Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee