17:06 laupäev, 11.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadEstonia pst.
  Estonia pst. 10 (Inglise kolledzh)

Koolimaja Estonia pst. 10 (Inglise kolledzh)

Juugendklassitsismi suurejoonelisemaid näiteid Tallinnas. Ehitati Tallinna Linna Tütarlaste Kommertsgümnaasiumile. Projekti saamiseks korraldati 1912. a. konkurss. I preemiat ei antud, II preemia sai ins. A. Rosenbergi projekt. Lõpliku projekti tegi selle järgi arh. E. Jacoby. Hoone valmis 1916. a.

See on kolmekorruseline keldriga kivihoone. Üldlahendus ja akende kuju seostuvad hilisjuugendiga. Estonia pst. poolse saalikorpuse fassaadi liigenduses on kasutatud klassitsistlikke detaile - joonia orderi pilastreid, viilukarniisil munavöötornamenti. Frontoonil on reljeef naisega, kes hoiab vasakus käes Pallas Athena tarkusesümbolit öökulli, paremas käsitöö ja kaubanduse õitsengu märgiks Merkuuri saua (autor teadmata, laad lähedane O. Goldbergi kiviraiumistöökoja töödele). Peasissepääsul on kolmeosalise jaotusega tammepuust tahveluks, mille keskmises tahvlis on puidust nikerdatud Merkuuri sau, ülemises ja alumises tahvlis on ovaalsed nikerdatud rosetid.

1919. a. hakati õpetama mereerialasid. 1922. a. ehitati pööningule elukorter (arh. J. Rosenthal), hiljem kohandati see klassiruumideks. Praegu on hoones Inglise Kolledzh.

Silvi Laidmaa
Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee