01:04 pühapäev, 05.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadEstonia pst.
  Estonia pst. 8 (Keskraamatukogu)

Seltsihoone Estonia pst. 8 (Keskraamatukogu)

Ehitati 1894-95 Tallinna vene seltskondliku kogu jaoks. Eskiisprojekti tegi akad. M. Preobrazhenski, lõpliku projekti - arh. R. Knüpffer.

Esinduslik historitsistlik hoone on kahekorruseline, põhiplaanilt T-kujuline, piki tänavafronti kõrge peakorpuse ja selle taga madalama hoovipoolse osaga. Tänavaäärse ja hoovipoolse osa erinevatel kõrgustel asuvaid korruseid seob paraadtrepp hoone keskel. Siseplaneering on lihtne ja funktsionaalne: peasissepääsu vestibüülist kahel pool oli piljardiruum ja lugemissaal, II korrusel avar peosaal lava ja vastuvõturuumiga. Hoovipoolses osas olid köögi ja puhveti abiruumid ning II korrusel banketisaal, puhvet, kaardimängutoad ja kabinetid, mida ühendasid I korruse ruumidega kolm treppi. Peakorpuse keldris oli keeglirada ja laoruumid. Suhteliselt tagasihoidliku tänavafassaadi esinduslikkust rõhutavad kõrge sokkel, I korruse krohvrustika, karniisid, II korruse suured krohvraamistusega kaaraknad ja akendevahelised pilastrid.
Ümberehitused 1925. a. (arh. H. Johanson) ja 1938. a. (arh. E. Mõttus) tõid kaasa siseplaneeringu osalise muutmise ja algse sisekujunduse likvideerimise.
Keldriruumis, nn. Tööliste keldris tegutsesid 1921-24 revolutsioonilised töölisorganisatsioonid.

Praegu Tallinna Keskraamatukogu. Hoones on F. Kuhlbarsi marmorbüst (autor V. Mellik).

Aleksandr Pantelejev

Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993

Suuri teeneid Tallinna Keskraamatukogu kujunemisel, samuti kogu eesti raamatukogunduse arengus oli raamatukogu kauaaegsel juhatajal Aleksander Sibulal. Üheks selle raamatukogu järjekindlaks kasutajaks oli mainitu sõber ja koolivend Anton Hansen-Tammsaare.

Raamatukogu kõrval haljasalal säilivad ajaloomälestisena suurtükk ja ankur, mis on pärit merelahingus 1790. a. Tallinna reidil hukkunud Rootsi sõjalaevalt. Seda merelahingut on kujutanud vanemaid Tallinnast pärit eesti kirjanikke Johann Sommer alias Suve Jaan jutustuses "Luige Laos".

K. Laane

Laane, K. Tallinna kultuuriloo radadel. Tln., 1974
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee