16:41 laupäev, 11.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadEstonia pst.
  Estonia pst. 6 (REAALGÜMNAASIUM)

Koolimaja Estonia pst. 6 (Reaalgümnaasium)

Tallinna parim 19. sajandi koolihoone, püstitati 1881-83 rahvusvahelisel arhitektuurikonkursil väljavalitud projekti järgi, mille autor oli arh. M. Hoeppener Moskvast. Teda abistas insener C. Jacoby.

Kolmekorruselise, lameda kelpkatusega historitsistliku hoone peafassaadi liigendab rustikaalsete pilastritega portikus, mille lõpetab kolmnurkne frontoon. Soklikorruse rustikaalsele seinapinnale on vastandatud peakorruste seinte pilastrid ja karniisid. Külgfassaadile avanevate aula akende vahele on paigutatud krüatiidid (skulptor A. Volz). Hoone algne plaanilahendus on üldjoontes säilinud. Ruumid on paigutatud ümber keskse piduliku trepikoja ja selle kõrval läbi II-III korruse ulatuva aula, millesse galeriina avanevad III korruse koridorid. Aula interjöör on praeguseks restaureeritud.
Hilisemate ümberehitustega on likvideeritud tagumises hoonetiivas asunud korterid ja ehitatud trepp vestibüülist keldrisse.

Sulev Mäeväli

Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993

Reaalkool, endine Peetri Reaalkool, on asutatud 1881. a.
Reaalkoolis on õppinud ja töötanud mitmeid kultuuritegelasi, nagu entomiloog Wilhelm Petersen. Kaua aega on siin pedagoogina töötanud kirjanik Ernst Peterson Särgava, 20. sajandi algupoolel töötas siin läti kunstnik akadeemik Vilhelms Purvitis (1872-1945). Selle kooli õpilaste hulka on kuulunud eesti kuulsamaid jõumehi Georg Lurich, esimesi eesti kutselisi näitlejaid Aleksander Trilljärv, kunstnikud Karl ja Paul Burman, arhitektid Herbert Johanson (1884-1964), Ernst Gustav Kühnert (1885-1961), kes koos R. Natusega oli muide Merivälja ja Nõmme planeerijaks; tehnikateadlane akadeemik Ottomar Maddison (1879-1959), tehnikateadlane akadeemik Theodor Ussisoo (1878-1959) jt.

Koolimaja vestibüülis on memoriaaltahvel kauaaegsele õppejõule Ernst Peterson-Särgavale (paigaldatud 1966. a., autor selle kooli vilistlane skulptor Enn Roos).

K. Laane
Laane, K. Tallinna kultuuriloo radadel. Tln., 1974
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee