19:25 kolmapäev, 27.10.2021
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
HarjumaaLinnadTallinnTänavadAida tänav
  Aida tänav 3 (TARBEKUNSTIMUUSEUM)

Tarbekunstimuuseum

Ait Aida t. 3 / Suur-Kloostri t. 8

Endisele nunnakloostri maa-alale 1692-95 rajatud kolmekorruseline kelpkatusega paekivist viljaait, põhiplaani mõõtmetega 16,7 x 36 m. Tallinna suurim ait.

Fassaadiliigendus on sümmeetriline: põhjaseinas (Aida t.) on kolm ümarkaarset raidportaali, millest keskmine viib ülakorruseid ühendavale müüritrepile, teisel telgjoonel on aga ümarkaarsed luugiavad. Nendega vahelduvad neljakandilised aknad ja tuulutuspilud. Lõunafassaadil vahelduvalt kolm rida kaarjaid ukse- või luugiavasid neljakandiliste akendega. Mõlema fassaadi kõikidel avadel on raidkiviraamistus.

Hoone all- ja ülakorruse ristvõlve toetavad massiivsed sambad. Teise korruse palklae tugevdamiseks rajati 1823. a. uued võimsad tugikaared. Ühtlasi jagati ka alumiste korruste algselt ühtne kahelööviline ruum vaheseintega kaheks. Samal ajal tehti uus katusekonstruktioon ja katus (arhitekt J. D. Bantelmann).

Sõjas tekkinud kahjustused likvideeriti 1954-55. Seejärel 1974-80 hoone restaureeriti ja kohandati tarbekunstimuuseumi ekspositsiooniruumideks.

Marta Männisalu

Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993
 
  Aida tänav 6

Elamu Aida t. 6

15. sajandil oli siin Lai t. 23 suure elamu arvukate kõrvalhoonete hulka kuulunud tall või lambalaut, mis hiljem ehitati ümber aidaks. Renessansiperioodil, 1551-58 muudeti viimane kahekorruseliseks elamuks. Ehitati väike raidportaal ja raidraamistusega aknad, mantelkorsten ja paeplaatidest põrandad. Keldris ja I korrusel on kaks ruumi, II korrusel üks. Põhjasõjas varemeisse jäänud elamu kohandati 1723-39 taas aidaks - osa avasid (portaal, aknad, nishid) müüriti kinni, mõned seinad ja vahelaed lammutati, fassaadi tehti kaubaluugiavad.

Restaureeriti 1967-68 elamuna (kasutatakse hoidlana). Aidaperioodist säilitati unikaalne vintsivõlli tugikonstruktsioon. Mantelkorstna kehand hävinud (jäljed markeeritud).

Marta Männisalu

Eesti arhitektuur I. Üldkoostaja V. Raam. Tln., 1993

 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee