21:57 kolmapäev, 24.04.2019
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ViljandimaaAlevid
  Pilistvere küla

Pilistvere küla asub Viljandi maakonnas Kõo vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 126 elanikku.

Pilistvere kihelkonda mainitakse ürikuis esmakordselt 1454. a., aga ta eksisteeris kindlasti juba varem.

Pilistvere kirik on ehitatud 14. sajandi algul (u. 1310) kolmelöövilise kodakirikuna. Hoone on erakordselt paksude müüridega, põhjaseinas asub müürisisene trepp. Lihtsad ja kõrged servjoonvõlvid on gootipäraselt teravkaarsed. Vööndkaarte toed on rippsambakesed, mille konsoolidel on realistlikud taimemotiivid. Poola-Rootsi sõjas 17. sajandi algul sai kirik kannatada, see taastati 1641. a. Võlvid säilisid.
Hiljem on kirik korduvalt põlenud, kuid iga kord taastatud, kusjuures võlvid säilisid. 19. sajandi II poolel ehitati torn, käärkamber, põhjapoolne eeskoda ja koorile juurdeehitus.
1905. a. möllanud torm purustas tornikiivri. Uus kirikutorn valmis 1990 (kiriku katus on endiselt 1905. a. valminud hädakatus).
Kirikus on tähelepanuväärsed 1686. a. valmistatud kantsel (autor Tomas Öhman Tartust) ja laelühtrid (18.-19. saj.).

1687. a. toimus Pilistvere kirikumõisas eesti keele ajaloos ja kultuuriloos märkimisväärne sündmus - II piiblikonverents.

Pilistvere kalmistule on maetud muinasaja uurija Jaan Jung (1835-1900), luuletaja Reinhold Kamsen (1871-1952) ja Eesti iseseisvuse eest võitleja Jüri Vilms. Tema hauamonument on säilinud (üks vähestest Eestis, mida nõukogude ajal ei lõhutud).

1983. a. novembris suunati nõukogude võimu poolt "pagendusse" Pilistverre kirikuõpetaja Vello Salum. KGB oli tema tegevust hoolega jälginud Järva-Madisel ja Amblas. Mõlemas kohas kasvas kogudus kiiresti ja kogunes noori teisitimõtlejaid. Tema teeneks Pilistveres tuleb pidada kiriku torni ehitust (kuni tormimurruni Eesti kõrgeim maakirikute seas); kivikangru, hiie ja tiikide rajamist ja pastoraadi taastamist.
Pastoraadis on ruumi talvekirikuks ja okupatsioonimuuseumi jaoks, kus on vitriinis Siberis käinud inimeste asju ning seinal Gulagi arhipelaagi kaart.

Pilistvere lähedalt Palukülast on pärit kirjanik Aimeé Beekman.VAATAMISVRSUSED:
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee