22:39 kolmapäev, 29.06.2022
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
ValgamaaAlevid
  Uniküla

Uniküla küla asub Valga maakonnas Õru vallas. 2000. a. rahvaloenduse andmeil elab külas 59 elanikku.
Unikülas Valga-Tartu maanteest veidi lääne pool sündis kooliõpetaja pojana luuletaja Friedrich Kuhlbars (1841-1924). Luuletaja mälestuseks on endise Uniküla koolimaja asukohale paigutatud hall maakivi, millel on tahvel tekstiga: "Siin asus Uniküla koolimaja, kus 17. augustil 1841. a. sündis kirjanik Friedrich Kuhlbars". Selle all luuletaja sõnad: "See kohakene istutas juba õige varakult minu hingeelusse ilutundmise, ühtlasi ka armastuse kodukoha ning kodumaa vastu.". Kuhlbarsi sünnimaja põles maha 1856. a. Tulevane luuletaja lahkus Unikülast noorelt. Pikemalt viibis ta isakodus 1867. a. suvel ja kirjutas siin puhkusel olles õpiku "Laulik koolis ja kodus" (1868). Raamat levis laialdaselt ja sisaldas tänapäevani populaarseid laule "Teele, teele, kurekesed", "Uinu, mu laps" jt.).
Hans Eineri (1856-1927), eesti grammatikaõpikute autori sünnikoht oli Uniküla Kingu talu umbes 5 km Fr. Kuhlbarsi sünnikohast Jõgeveste pool. Kingul asus ka eesti lauljatari sopran Helmi Eineri (1888-1968; aastast 1940 Einre) kodu, kus ta suviti viibis.
Väike Emajõgi voolab Uniküla kohal kohati kuni 30 m sügavuses lammorus, mille veerud on lõhestatud arvukatest sälkorgudest. Kingu kohal tuleb nähtavale kaks punast liivakivipaljandit, samas lähedal on rauarikkad allikad. Ühel paljandil on koobas (Kingu põrgu), mis kujutab võlvi ja laega järsult kallakat käiku (pikkus 6 m, suurim laius 1,9 m, kõrgus 1,5 m). Nähtavasti on koobas tekkinud allika kohale sufosiooni teel, inimesed on selle hiljem pelgupaigaks kohandanud. Rahvasuu teab kõnelda, et Kingu põrgus viibinud paos ka Rootsi kuningas Karl XII. Seda on Rootsi vägede liikumisel 1701. a. juunis võimalikukski peetud.
 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee