18:40 laupäev, 04.07.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
TartumaaAlevid
  Aruküla

Aruküla on paikkond, mis asub Tartu loodeserval. Hõlmab Aruküla tee ümbruse ja Emajõe ääres asuva Kvissentali. Oli varem küla, mis muudeti 1975. a. alevikuks ja 1977. a. liideti Tartu linnaga.

Arukülas asub Eesti omapärasemaid loodusharuldusi - Aruküla koobastik (see on Eesti suurim koobastik, arvatav pindala umbes 10 ha).
Asetsedes Emajõe ürgoru veerul, ulatuvad koopad osalt isegi teisele poole maanteed. Koobaste kõrgus on 1 - 1,5 m. Koopad koosnevad korrapäratutest paarikümne meetri pikkustest käikudest ja nende hargnemiskohtadel olevaist paari ruutmeetri suurustest ruumidest, mille laed toetuvad erineva kuju ja suurusega sambaile. Koopad on uuristatud valgesse liivakivisse. Aruküla koobastest on leitud devoni ajastul elanud, nüüd juba ammu välja surnud rüükalade kivistunud jäänuseid. Koopaid on uurinud ja kirjeldanud Fr. R. Kreutzwald, H. Asmuss, C. Grewingk, L. v. zur Mühlen, G. Helmersen jt. Koopad võisid algselt olla loodusliku tekkega ja kasutatud muistsete eestlaste poolt sõjaaegsete pelgupaikadena. Koopaid kasutavad talvitumiseks nahkhiired.

Aruküla kohalt avaneb ulatuslik vaade ligi 2 km laiusele Emajõe ürgorule. Siinpoolsele kaldale jäävad liivakivipaljandid, kalmistud, linnarahva puhkekohad: ujula, metsameeste rajatud park (53 ha), omaaegsed tuntud väljasõidukohad Kvistental, Ranna ja Jänese.

Kvistentalis (Qistenthal) tegutses lühikest aega (1866) Raadi Lipharti ehitatud rauasulamisvabrik, kus toorainena kasutati kohalikku soorauamaaki.

Vastaskaldal on Tartu kesklinn Toomemäega, õlletehas ja Tähtvere park, lauluväljak ja ELVI hooned, uus dendroprk ja Valgeveski käär, Vorbuse kaasikud.

 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee