12:55 esmaspäev, 30.11.2020
HIIUMAA
HARJUMAA
IDA-VIRUMAA
JõGEVAMAA
JäRVAMAA
LääNE-VIRUMAA
LääNEMAA
PõLVAMAA
PäRNUMAA
RAPLAMAA
SAAREMAA
TARTUMAA
VALGAMAA
VILJANDIMAA
VõRUMAA
Arheoloogiamälestised
Arhitektuurimälestised
Loodusmälestised

Näita kõiki isikuid
Eesti turismiportaal
Soome turismiportaal- BookingFinland.com
Rent A Car Estonia
Aaba Autorent
Giidide Ühing
Sisustusweb
TartumaaAlevid
  Luunja alevik

Luunja alevik asub Tartu maakonnas Luunja vallas Emajõe põhjakaldal, 11 km Tartust idas Räpina maantee ääres Kilgi tee lahkmel. 2000. a. rahvaloenduse andmeil oli alevikus 627 elanikku.

Esmateade Luunja mõisa kohta pärineb aastast 1503 (Lunia, hiljem ka Propsthof), mil mõis asus Vanamõisas. Praegusesse asukohta toodi see poolakate võimu ajal ja oli siis Tartu Maarja kitiku majandusmõis (Propsthof). Mõis on läbi aegade kuulunud Stiernhielmile, Sheremetjevile, Essenile, Nolckenile, Münnichile jt. Viimati nimetatu on maetud Luunjasse.

Esimese Eesti Vabariigi ajal asus Luunjas seemneviljakasvatusmajand, nõukogude ajal Luunja sovhoos (asut. 1940) ja Luunja aiandussovhoos. 1990. a. avati Luunjas riigimajandi 70. aastapäeva meenutav hobusekuju (skulptor E. Taniloo).

Praegune Luunja keskus paikneb Emajõe-äärsete saludega hästi seotud pargis. Ürgoru nõlvakul asuv 2,5 ha suurune liigirikas mõisapark on Emajõelt ja maanteelt hästi nähtav. Pargi vanem osa on rajatud 19. sajandi algul, noorem osa 19. sajandi lõpul.
Mõisahäärber on hävinud. Säilinud on Luunja mõisaagne karjalautade kompleks, kus nelinurkse avara siseõue ümber olevate hoonete vahed on suletud müüride ja väravatega ning vana maantee poolt piiratud kõrge maakivimüüriga, on ainulaadne kogu Lõuna-Eestis.

Luunja kohal on Emajõel kõrge sild, mis II maailmasõjas purustati, kui on sõjajärgseil aastail taastatud. Varem toimus siit ülevedu parvega, mida kirjanduses meenutavad J. Vahtra, Fr. Tuglas ja G. Suits.

Kõik Tartu raekoja ehitusel kasutatud kivid on Luunjast ostetud. Kuna kividele oli palju tahtjaid, nõudis parun Taube lesk 1689. a. talvel raelt, kui see 1690. a. tahab kive saada , 50 riigitaalrit käsiraha.

 
KAUBANDUS
MAJUTUS
RAVI
TEENUSED
TOITLUSTUS
TRANSPORT
VABA AEG
Copyright © 2004–2017 Reval Esten OÜ, eestigiid.ee