 |
Läbiuuritud kivikalme endise Mõigu mõisa põllul Peetri külas Tallinnast umbes 10 km lõuna pool Ülemiste järve kalda lähedal. Kalmest (15 x 13 m), mille pealmine osa oli põllutöödega lõhutud, leiti 3 pikikülgedelt üksteisega liitunud tarandit, viimaste müürid olid paekividest, sisetäidis maakividest. Maetud oli põletatult. Enamik leiumaterjali pärineb 3.-5. sajandist, väiksem osa 6.-13. sajandist. Kalme servast on leitud hilisemaid panusteta luustikke.
Kaevatud 1975 (Ü. Tamla).
Silvia Laul
Eesti arhitektuur. Üldkoostaja V. Raam. Tallinn, 1997
Ülemiste järve lõunakaldal vana Tartu maantee läänepoolses veeres põldudel on mitmeid muistiseid. Neist on asulakoht Mõigu mõisa juures andnud veidi keraamikat rauaajast, maantee äärest on aga leitud venekirveste kultuuri asula jälgi.
Samas asus suuremalt osalt lõhutud kivikalme, mille põhi kaevati läbi 1975. a. (Ü. Tamla). Kaevamisel avastati kolm paekividest laotud müüridega tarandit, mis sisaldasid 3.-5. sajandi esemeid: sõrmuseid (sealhulgas ka üks kullast), käevõrusid, kaelavõrude tükke, habeme- või nahanoa, pintseti. Kalmesse ja kalme kõrvale oli maetud ka järgnevatel sajanditel ja isegi vist keskajal, nagu näitavad 9 panusteta luustikku kalme servas.
Lõugas, V., Selirand, J. Arheoloogiga Eestimaa teedel. Tln., 1989
|
 |